فارسی | Deutsch

جاوید رحمان: زندانیان سیاسی و دوتابعیتی باید بدون تبعیض آزاد شوندآوریل 16, 2020

نامه به نماینده ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران
از دولت ایران بخواهید زندانیان سیاسی را آزاد کند

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، از این که ایران با وجود شیوع ویروس کرونا به حبس زندانیان سیاسی ادامه می دهد عمیقا ابراز تاسف و نگرانی کرده است.

جاوید رحمان که روز سه شنبه (۱۰ مارس) در یک کنفرانس خبری در ژنو سوئیس صحبت می کرد با اشاره به این که برخی زندانیان با تابعیت دوگانه نیز در معرض ابتلا به ویروس کرونا هستند گفت که به جمهوری اسلامی توصیه کرده است که همه زندانیان را به طور موقت آزاد کند.

مقامات قوه قضاییه ایران، دوشنبه (۹ مارس) اعلام کردند که برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، حدود ۷۰ هزار زندانی به مرخصی رفته‌اند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد با “تبعیض آمیز” توصیف کردن سقف مذکور، خواهان برطرف شدن آن شد.

او گفـت: “همه زندانیان بدون توجه به این که زندانی سیاسی هستند یا نه و زندانیانی که به خاطر ارتکاب جرائم جدی محکوم شناخته شده اند همگی باید مستحق آزادی (موقت) باشند.” او افزود که دولت باید پیش از آزادی موقت این زندانیان، آن ها مورد آزمایش کرونا قرار بدهد.

این مقام سازمان ملل متحد همچنین از تدابیر مقامات ایرانی در برابر کرونا انتقاد و آن را “خیلی کم و خیلی دیر” توصیف کرد.

از طرف دیگر اینگر اندرسن، مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، هم خواهان آزادی “تمامی فعالان محیط زیست زندانی از جمله نیلوفر بیانی” همکار پیشین این نهاد بین المللی شده است.

او با انتشار توییتی گفته است: “از اینکه یکی از فعالان محیط زیست زندانی هم در میان شمار بزرگی از زندانیانی است که به طور موقت به دلیل شیوع ویروس کرونا آزاد شده‌اند، آرامش یافتم.”

خانم اندرسن در ادامه خواهان اقدامی مشابه در رابطه با “تمامی فعالان محیط زیست” از جمله نیلوفر بیانی، همکار پیشین برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، شد.

اشاره مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد به آزادی موقت عبدالرضا کوهپایه، یکی از زندانیان پرونده فعالان محیط زیست است. آقای کوهپایه که در زمستان ۱۳۹۶ بازداشت شده بود پس از سپری کردن ۲ سال در زندان، بعد از ظهر شنبه ۱۷اسفند از زندان اوین به‌طور موقت آزاد شد.

وزارت بهداشت ایران اعلام کرده است که تا روز سه‌شنبه ۲۰ اسفند ۲۹۱ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. بنا بر این آمار تعداد جان‌باختگان طی یک روز گذشته ۵۴ نفر بوده است.

بنابر اعلام وزارت بهداشت آمار مبتلایان شناسایی شده با ۸۸۱ مورد افزایش به ۸۰۴۲ نفر رسیده که از این تعداد ۲۷۳۱ بهبود یافته‌اند.

این در حالیست که اظهارات مقام‌ها و خبرنگاران محلی در استان‌های مختلف نشان می‌دهد که تعداد مبتلایان و درگذشتگان ممکن است بسیار بیشتر از آمار رسمی باشد.

بی بی سی

*****

نامه به نماینده ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران
از دولت ایران بخواهید زندانیان سیاسی را آزاد کند

جناب آقای جاوید رحمان،

بدلیل خطر گستردگی شیوع ویروس کرونا در ایران نیاز مبرم داریم که توجه شما را به شرایط زندانیان سیاسی عقیدتی ‏در ایران جلب نماییم.‏

بر پایه میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، فراهم آوردن مراقبت‌های پزشکی بهنگام و مناسب برای همه زندانیان ‏به عنوان جزیی از وظایف مهم دولت محسوب می‌شود به گونه‌ای که همه زندانیان بر اساس حقوق مندرج در ماده ۶، ۷ و ‏‏۱۰ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی از امکانات لازم بهداشتی و حقوقی برخوردار باشند.

افزون بر این پیمان نامه‌ها، نلسون ماندلا به این اصل انکارناپذیر تاکید می‌کند که کرامت و ارزش ذاتی انسان یک اصل ‏است لذا بایستی با همه زندانیان احترام آمیز برخورد شود و باید از هر گونه شکنجه و رفتار خشونت آمیز یا توهین آمیز ‏یا ضد انسانی نسبت به آنها خودداری شود. با وجود اینکه ایران عضوی از خانواده امضا کنندگان میثاق‌های بین‌المللی ‏حقوق مدنی و سیاسی است با تاسف بسیار شاهد نقض مستمر حقوق زندانیان توسط جمهوری اسلامی ایران در ‏خصوص ارایه خدمات سلامتی و درمان پزشکی هستیم.
برپایه منابع خبری ما از درون زندانها، محرومیت از خدمات ‏سلامتی و درمان پزشکی به‌طور گسترده توسط جمهوری اسلامی اعمال میشود،، فشار و شکنجه جهت گرفتن اعترافات ‏اجباری به شدت افزایش یافته است. زندانیان بطور سیستماتیک از خدمات درمان پزشکی مناسب و به موقع محروم ‏می‌شوند. بسیاری از زندانیان از تندرستی برخوردار نیستند و به‌علت شکنجه و عدم بهره مندی از درمان مناسب و ‏اعتصاب غذا وضع جسمانی آنها رو به وخامت دارد. این اشخاص اکنون در برابر خطر بسیار بزرگ آلوده شدن به ‏ویروس کووید-۱۹ (کرونا) و مرگ هستند.

شرایط سلامتی محمد نوریزاد به‌شدت رو به وخامت است. از جمله زندانیان سیاسی هنگامه شهیدی و نازنین زاغری، ‏عباس واحدیان شاهروری، دکتر کمال جعفری یزدی، عبدالرسول مرتضوی، محمد حسین سپهری، فاطمه سپهری، مهدی ‏مهدوی‌فر، ‌هاشم خواستار، جواهر لعل محمدی، سهیل عربی، آرش صادقی، زینب جلالیان، رضا مهرگان و سمانه ‏نوروزی مرادی مبتلا به سرطان، سپیده کاشانی و نیلوفر بیانی دو فعال محیط زیست، اسماعیل عبدی از رهبران ‏اتحادیه صنفی معلمان و محمد حبیبی همگی از بیماری‌های صعب العلاج رنج می‌برند و جانشان در خطر است، اما ‏علیرغم اینها حهت گرفتن اعترافات تحت شرایط سخت شکنجه و محرومیت از خدمان درمان مناسب قرار دارند.‏

همه زندانیان نام برده در بالا و همچنین روح‌الله زم، امیر حسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی و بیش از ۱۵۰۰ ‏زندانی سیاسی که بخش بزرگی از جنبش اخیر آبان ماه (تظاهرات اعتراضی نوامبر ۲۰۱۹) هستند همگی تحت خطر ‏اعدام و محرومیت از خدمات سلامت و درمان فوری قرار دارند و جانشان درخطر است.‏

ما بدینوسیله عاجلانه از شما درخواست داریم که در یک اقدام فوری علیه جمهوری اسلامی ایران و دولت ایران که ‏مسئول تخلفات حقوقی و قضایی و نقض پیمان نامه‌های بین‌المللی حقوق بشر است بخواهید تا بیدرنگ همه زندانیان ‏سیاسی را بدون قید شرط و طلب وثیقه آزاد نماید و از ادامه تخلفات علیه حقوق بشر در ایران بپرهیزد. آنها باید تفهیم ‏شوند که حقوق بشر جهانشمول است و دولت ایران باید حقوق فردی زندانیان را بعنوان بخش جدایی ناپذیر حقوق بشر ‏در سطح بین المللی بپذیرد و رعایت کند. ‏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *