فارسی | Deutsch

مصادره‌ی اعتراضات؟ می خواهند قباله ی مردم را به نام خود بزنند!اکتبر 17, 2022

ایرانیان خارج از کشور برای حمایت از هموطنان خود در کشور سنگ تمام گذاشته اند، روزی نیست که در گوشه ای از جهان عکس های مهسا و نیکا بالا نرود و اعتراضی برگزار نشود. این اعتراضات یکی از دلایلی است که جهان بیش از پیش به آن چه در ایران می گذرد توجه می کند. گزارش هایی از این تظاهرات به طور مرتب به اخبار روز می رسد که در آن ها مشکل مشترکی مطرح می شود، تلاش گروهی معلوم برای مصادره ی این تظاهرات به نام خود.

در این گزارش ها گفته می شود در حالی که این گروه معلوم در اکثر کشورها توان برگزاری اعتراض های مستقلانه را ندارد، هواداران و نمادهای خود را به محل های اعلام شده ی اعتراض از سوی دیگران می فرستند، به تذکرهای پی در پی مسئولین برگزاری این اعتراض ها که هر بار تاکید می کنند از نمایش نماد و پرچم های گروهی خودداری شود، بی توجهی می کنند، قوانین و نرم های اعتراض ها را زیر پا می گذارند، نظم اجتماعات را به هم می ریزند، تا با نمایَش نهادها و پرچم های خود و به پشتیبانی گسترده و نیرومند رسانه ای که از آن ها صورت می گیرد، و دوربین های شبکه های تلویزیونی فارسی زبان که همواره متوجه آن هاست، آن چه را که در ایران انتظار داشتند و اتفاق نیفتاده، جبران کرده و اعتراضات در خارج از ایران را به نام خود مصادره کنند.

به یکی از این گزارش ها که برای «اخبار روز» ارسال شده، توجه کنید:

گزارشی از تظاهرات روز شنبه ۸ اکتبر ۲۰۲۲ شهر کلگری کانادا

روز شنبه ۸ اکتبر ۲۰۲۲، تظاهرات شهر کلگری در محل میدان جلوی ساختمان شهرداری، مانند ۳  تظاهرات بزرگی که در شنبه های پیشین برگزار شد، با شرکت جمع بزرگی از هموطنان مقیم کلگری برپا شد. گروه هماهنگی تظاهرات که متشکل از همه اندیشه ها و عقاید سیاسی و اجتماعی است و  از هفته دوم تظاهرات ها بر پایه اعتماد و همبستگی و فارغ از دیدگاه های سیاسی شکل گرفته بود، با همکاری هم هماهنگ کننده این تظاهرات بودند. 

در مجموع تظاهرات خوبی بود به غیر ازاشکال عمده ای که از طرف طرفداران پادشاهی ایجاد شد و همبستگی را تحت شعاع قرارداد و خواهد داد: 

صندوقی که برای کمک های مردمی به برگزاری تظاهرات تشکیل شد، توسط طرفداران پادشاهی مصادره شد و صندوق دار تا این لحظه که ۵ روز می‌گذرد، با وجود درخواست‌های مکرر من، هیچ گزارشی از ورودی مالی به صندوق و مخارج ارائه نکرده است. حدود ۳۰ تا ۴۰ پرچم شاهنشاهی خریداری شده بود. در حالیکه هزینه دو بنر “زن، زندگی، آزادی” و یک بنر پرچم سه رنگ ایران با کلمه ایران در وسط که توسط دیگران تهیه شده بود، به ایشان پرداخت نشد. پرچم ها را دو تا دوتا در دست گرفت بودند و روی سر همه باد می‌دادند، به خصوص اصرار داشتند که روی پله ای که به‌ عنوان‌ سن از آن استفاده میکردیم و اتفاقا یک پرچم شیر و خورشید و یک پرچم با کلمه ایران هم در آنجا نصب شده بود، حضور چندین نفره داشته باشند. پرچم های شاهنشاهی آن‌قدر زیاد بود که دیگر کسی حاضر نبود پرچم اضافی را بگیرد. پرچم را به دست یک شخص بی خانمان با مشکلات روانی که در داون تاون شهر، آواره است دادند و ازش عکس می‌گرفتند. احتمالا برای پخش در خبرگزاری ها! چه بدنامی بدتر از این سو استفاده؟! با دخالت و اصرار من و مقاومت سلطنت طلبان بالاخره این خانم بی خانمان را از روی سن به کنار جمعیت بردیم. اما همچنان عکس گرفتن های طرفداران سلطنت از ایشان ادامه داشت. 

مردم شهر در طول تظاهرات با مراجعه به من به عنوان یکی از برگزار کنندگان تظاهرات نسبت به فراوانی پرچم شیر و خورشید اعتراض می‌کردند و از اینکه پرچمی با لوگوی زن زندگی آزادی تهیه نشده گله مند بودند.

با اینکه توافق شده بود که میکروفون با هماهنگی قبلی در اختیار مردم قرار بگیرد که از هرج و مرج و تفرقه جلوگیری شود، میکروفون سه بار در طول تظاهرات با برنامه قبلی هماهنگ کنندگان سلطنت طلب در اختیار خانمی قرار گرفت که هموطنان کرد را تجزیه طلب خواند و تاکید کرد که همه ما باید زیر این پرچم شیروخورشید باشیم و تکرار کرد که به اسم اتحاد ما را ساکت کرده اند. در نتیجه در نهایت درگیری مختصری ایجاد شد. البته این تقابل در دقایق پایانی تظاهرات صورت گرفت و نصف جمعیت محل را ترک کرده بودند. 

نسترن بزازی

شهر کلگری کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *