فارسی | Deutsch

شایان: نگاهی کوتاه به موضعگیریها و عملکرد حزب سبزاتریش در حکومت فعلی۱ژوئن 14, 2020

پس از آخرین انتخابات در سال ۲۰۱۹ و به سر کار آمدن دولت ائتلافی جدید شامل سبزها و کریست دمکراتها، همواره خوشحال وخوشبین بودم که پس از حدود ۲ سال حکومت راست افراطی و کریست دموکراتها، شاهد سیاست نوینی به نفع اقشار تهیدست و بی پناه در رده های تحتانی جامعه خواهیم بود.

در طول عمر کوتاه حکومت پیشین، برغم افشای مدارک و اسناد آشکار راسیستی، فریبکارانه و مزورانه برخی از اعضای حکومت گذشته (افشای نوشته ها واشعار نژادپرستانه در نیدراوستریاش، اختلاسهای کلان که تنها نمونه های آن را از ایران به خاطر داریم، کمکهای غیرقانونی به احزاب وحامیان دولت) توجه چندانی در بین افکارعمومی برنیانگیخت، ظاهر شدن ویدیوی « ایبیتزا» و اظهارات اشتراخه، مسئول و رئیس حزب راست افراطی،«اف.پ.او» و فرد دوم در دولت اتریش در آن ویدیو، آنچنان توطئه آمیز، و مملو از قرار و مدار های پنهانی و تکان دهنده بود که دیگر مردم حاضر به پذیرش این حکومت نبودند و با اعتراضات خود حکومت را مجبور به استعفا کردند.

اکنون حدود پنج ماه از شروع کار دولت جدید میگذرد. این دولت که از ائتلاف دوحزب «سبزو کریست دمکراتها» تشکیل شده است، بطور کاملا آشکار یک ائتلاف ناموزون و بدون صلاحیت سیاسی و تخصصی برای اداره یک دولت است.

حزب کریست دموکرات ها: ازآنجا که این حزب توانست در انتخابات از حمایت بالای رای دهندگان برخوردار شود و بیشترین رای را به خود اختصاص دهد، توانست به راحتی تمامی وزارتخانه های اصلی از قبیل وزارت دارایی، امورخارجه، اقتصا٬ کشور، وزارت علوم و آموزش و پرورش و وزارت کار را تصاحب کند و نفوذ همه جانبه خود را در درون هیئت دولت مستحکم نماید.

حزب سبز: این حزب از همان ابتدا نتوانست موقعیت مستحکمی برای خود در دولت جدید بوجود آورد. دلایل این ضعف رابه دو دلیل واضح میتوان توضیح داد:

حزب سبز اتریش با کمبود شدید افراد باتجربه و متخصص که نه تنها به لحاظ سیاسی بلکه به لحاظ فنی و اداری ٬ قادر به اداره امور یک وزارتخانه باشند، مواجه است.

حزب سبز برای حفظ بقای خود در دولت٬ حاضر به هرگونه سازش، سکوت و گذشت از مواضع اساسی و استراتژیک خود شده، که نتیجه سالها کوشش٬ تأمل و زحمت هزاران عضو این حزب بوده است. این خطای سیاسی می تواند حتی در آینده هم تاثیرات ناخوشایند و طولانی مدت در تشکیلات حزبی سبزها داشته باشد.

امروزه شاهدیم که افراد عضو حزب سبز در دولت٬ از تمامی تصمیم گیریهای حزب موتلفه در حکومت به طور کامل پشتیبانی می نماید و با تائید این مواضع غیر انسانی راه را برای هرگونه بحث و مذاکره با نیروی اپوزیسیون در پارلمان مسدود می نماید.آنها از این طریق کمک بسیار بزرگی برای به تصویب رساندن قوانینی می نمایند که بخشی از آن با تمامی ارزشها و نظرات جنبش سبز در تضاد و تقابل قرار دارد. به عنوان مثال می توان عدم پذیرش تعداد معدودی پناهندگان نوجوان از کمپهای پناهندگی در یونان را نام برد که در شرایط بسیار سخت و غیر انسانی سرگردانند.

حزب سبز با حمایت و پشتیبانی از چنین مواضعی در کنار احزاب دست راستی مانند احزاب حکومتی دراروپای شرقی قرار میگیرد.

سبزها با این تصمیم گیری حتی در مقابل موضع اتحادیه اروپا قرار گرفته و در جایگاه یک حزب ضد اروپایی ایستاده اند. دراینجا می بایست یا داوری کرد که اتخاذ چنین مواضعی نه تنها ضداروپایی بلکه برخلاف موضعگیری دیگر احزاب سبزاروپایی هم میباشد.

دراین مقاله کوتاه فرصتی برای تحلیل یکایک عملکرد این حزب در طول پنج ماه گذشته نیست٬ اما آخرین شاهکار این حزب در برخورد با مسائل داخلی٬ رفتاریکی از مسئولین حزب در «استان تیرول» در مقابل گفته های مستهجن و تحقیرآمیز معاون استاندار به یک فعال محیط زیست میباشد. جالب اینجاست که این جمله مستهجن در حضور شخصی این فعال حزب که خود او هم یک زن میباشد٬ گفته میشود. تا آنجا که به یاد دارم٬ حزب سبز اتریش از اینکه حدود ۵۰ درصد اعضای آن را زنان تشکیل میدهند٬ به خود افتخار میکرد.

درپایان امید بر آن دارم که سبزها به زودی زود از اشتباهات سیاسی چند ماه گذشته درس بگیرند و فراموش نکنند که حوادث انتخابات دوسال پیش که باعث بیرون راندن این حزب ازپارلمان شد، می تواند دوباره تکرار شود٬ چرا که مردم حافظه طولانی مدت دارند.

شایان، یونی ۲۰۲۰  

۱. تحلیل و بررسی مواضع حزب سبز در این مقاله کوتاه دلیلی بر تایید مواضع حزب کریست دموکرات در اتریش نمیباشد. در فرصت بعدی بهبررسی مواضع این حزب در دولت می پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *